Co to jest PDR (Paintless Dent Repair)?

Czy miałeś kiedykolwiek do czynienia z wgnieceniami na karoserii swojego samochodu?

pdr szkolenia

Zastanawiałeś się nad ich usunięciem, ale odstraszała cię konieczność ponownego lakierowania elementu. Teraz to historia. Dzięki technologii usuwania wgnieceń Paintless Dent Repair (PDR), większość wgniotek można wyeliminować bez potrzeby późniejszego malowania karoserii.

PDR (Paintless Dent Repair)

PDR (Paintless Dent Repair) to technika wykorzustująca wypychanie wgnieceń od środka, jak również ich wyciąganie od zewnątrz. Może być stosowana do tych uszkodzeń karoserii, w których nie doszło do pęknięcia lakieru. Są to niemal wszystkie wgniecenia powodowane gradem lub delikatnymi stłuczkami. Metoda może być wykorzystywana do naprawienia wszystkich wgnieceń, do których dostaniem się od wnętrza. Nawet jeśli dostęp wydaje się trudny, to z pomocą specjalistycznych urządzeń można go uzyskać dzięki otworom technologicznym, umieszczonym w różnych punktach karoserii. W zależności od lokalizacji wgniecenia, jej kształtu, głębokości i wielkości, wykorzystuje się metodę PDR z wypychaniem lub wyciąganiem karoserii. Dla uzyskania odpowiednio dużej przyczepności narzędzia do karoserii, stosuje się system mocnych magnesów i przyssawek.

Zaletą techniki usuwania wgnieceń PDR jest bezinwazyjność i znacząco niższe koszta, niż przy stosowaniu tradycyjnych metod naprawy. Element karoserii nie musi być uzupełniany szpachlą ani ponownie malowany. Naprawa uszkodzeń nie wpływa zatem na obniżenie wartości samochodu, gdyż element nadal posiada oryginalną warstwę fabrycznego lakieru.

Autor: Tomasz Tomaszewski

Technik i instruktor PDR. W 2008 założył firmę AUTO-TOM. Specjalista w usuwaniu wgnieceń bez lakierowania. Pasjonat polskiej motoryzacji.