Czym jest usuwanie wgnieceń?

Praktycznie każdy właściciel samochodu przynajmniej raz w życiu zetknął się z rysami, drobnymi uszkodzeniami lakieru czy też wgnieceniami. Doskonale wiemy jak drogie są usługi lakiernicze.

naprawa wgnieceń

Wymagają one również często pozostawienia samochodu w warsztacie na dłuższy czas. Zdecydowanie tego każdy kierowca i posiadacz samochodu zwykle wolałby uniknąć. W przypadku klasycznego lakierowania jednak nie jedynie cena jest problemem. Musimy również mieć świadomość, że przy nawet najdoskonalszych staraniach i doskonałym sprzęcie, odcień nowego lakieru może okazać się po prostu nieco inny. Wpływ ma na to wiele czynników, jak chociażby blaknięcie naszego lakieru na samochodzie poprzez zwyczajny wpływ promieniowania słonecznego. W takiej sytuacji niestety nigdy nie odtworzymy już dokładnie lakieru na jednym elemencie w sposób perfekcyjny. Właśnie dlatego zwykle właściciele pojazdów wolą unikać jak ognia wizyt u lakiernika. Dodatkową komplikacją jest konieczność lakierowania całego elementu karoserii. W przypadku, gdy uszkodzenie obejmuje na przykład zaledwie kilka centymetrów, a nierzadko jeszcze mniej, pozostaje w nas spore poczucie marnotrawstwa kosztów i pracy.

Usuwanie wgnieceń

Naprzeciw jednak wyszła technologia, która znana jest w zakładach produkcyjnych od lat, a niedawno pojawiła się na naszym rynku lakierniczym i zmienia go zupełnie. A przynajmniej dzieje się tak w przypadku mniejszych rys czy zadrapań, które są dość powszechne i łatwe do „zdobycia” w ruchu miejskim lub na ciasnych parkingach. Usuwanie wgnieceń bez lakierowania, bo o nim mowa, to rozwiązanie nowatorskie, sięgające właśnie do technologii stosowanych w przypadku linii produkcyjnych samochodów w fabrykach. Technologia PDR czyli Paintless Dent Repair jest sposobem na usunięcie wgniecenia w samochodzie bez konieczności lakierowania całego elementu pojazdu. PDR nie zmusza do prac blacharskich, a zatem nie będzie konieczności lakierowania pojazdu. Wgniecenie na karoserii jest w sposób powolny i stopniowy wypychane od środka. Dzięki takiej technice lakier, który znajduje się na wgnieceniu nie spęka. Metoda usuwania wgnieceń bez lakierowania jest co ważne również bardzo tania. Często jej koszty to jedynie połowa kosztów normalnych prac lakierniczych, a czasami kwoty są jeszcze niższe. Co bywa także istotne dla klientów, technologia takiego usuwania wgnieceń karoserii pozwala również na oszczędzenie czasu. Wprawiona osoba w wykonywaniu tego typu napraw jest również w stanie operować narzędziami na tyle szybko, by klient często mógł zostać obsłużony „od ręki”.

Oczywiście każda technologia posiada swoje ograniczenia. Nie inaczej jest również w przypadku PDR. Stosować ją można w przypadku niezbyt głębokich rys czy delikatnych wgnieceń. Nawet najlepszy specjalista nie będzie w stanie odtworzyć kształtu w przypadku poważnych uszkodzeń karoserii samochodu. W takich wypadkach pozostaje nam jedynie stosowanie doskonale znanych, konwencjonalnych metod naprawy blacharskiej i lakierniczej. Wydaje się, że dzięki takiej technologii drobne uszkodzenia lakiernicze mogą przestać stanowić dla właścicieli samochodów jakikolwiek powód do stresu.

Autor: Tomasz Tomaszewski

Technik i instruktor PDR. W 2008 założył firmę AUTO-TOM. Specjalista w usuwaniu wgnieceń bez lakierowania. Pasjonat polskiej motoryzacji.