Usuwanie Wgnieceń / PDR

usuwanie wgnieceń szczecin

Czym jest usuwanie wgnieceń bez lakierowania i jaki jest cel naprawy?
Usuwanie wgnieceń bez lakierowania to usługa naprawcza (zwana także PDR, z ang. Paintless Dent Repair), której celem jest przywrócenie oryginalnego, fabrycznego kształtu uszkodzonego elementu bez potrzeby ponownego lakierowania naprawianego elementu.

Jakie elementy są naprawiane?
Obiektem napraw jest karoseria samochodu (lub innego pojazdu). Chcąc być bardziej szczegółowym, usuwaniu wgnieceń najczęściej poddaje się takie elementy, jak: maski, błotniki, zderzaki, drzwi, nadkola, klapy bagażników, baki motocykli. Każdy element wykonany z blachy posiadający uszkodzenie może zostać naprawiony. Zobacz efekty naszych napraw →

Jakie uszkodzenia kwalifikują się do naprawy?
Najczęściej do naszej naprawy trafiają samochody z uszkodzeniami (wgnieceniami) po gradobiciu, z wgnieceniami parkingowym, po uderzeniach kasztanów, kamieni itp.

Jak się usuwa wgniecenia bez lakierowania?
Istnieją dwie podstawowe metody usuwania wgnieceń. Pierwsza z nich polega na wypychaniu wgniecenia od wewnętrznej strony poszycia nadwozia. Przy tym sposobie używa się specjalistycznych narzędzi PDR nazywanych często lancami lub heblami. Swoim kształtem przypominają stalowy pręt, który z jednej strony zakończony jest rączką ułatwiającą wykonywanie precyzyjnych ruchów, natomiast z drugiej posiada zakrzywioną końcówkę zakończą kulą lub płasko (tzw. płetwa). Narzędzia najczęściej różnią się długością, twardością i sprężystością stali, rodzajem zakończenia oraz stopniem zakrzywienia.

W przypadku, gdy uszkodzony jest tak zwany profil zamknięty nadwozia stosuje się metodę Glue Puller (w wolnym tłumaczeniu oznaczającą „metodę na klej”) oraz naprawę Smart Repair. Polegają ona na nałożeniu na wgniecenie specjalistycznego kleju PDR (termotopliwego) oraz zatopieniu w nim niewielkiego haczyka (o kształcie grzybka), który stanowy punkt zaczepny. Po zastygnięciu kleju, za pomocą bezwładnościowego młotka chwyta się haczyk i wyciąga wgniecenie. W razie konieczności naprawiany element cierpliwie wygładza się punktakiem z tworzywa sztucznego (technika młoteczkowania).

W obu przypadkach kluczową rolę odgrywają lampy PDR z charakterystycznymi równoległymi pasami. Rzucają one cień na karoserię pokazując niedoskonałości wymagające naprawy, niewidoczne na pierwszy rzut oka.

Czy PDR to bezpieczna technika?
Usuwanie wgnieceń bez lakierowania to bezpieczna technika naprawy uszkodzeń. Po naprawie wygląd i kształt karoserii jest taki sam jak w fabrycznych samochodach. Nie są widoczne ślady uszkodzeń czy reperacji.

Kto wykonuje naprawy?
Osoba, która zawodowo zajmuję się usuwaniem wgnieceń nazywana jest najczęściej Technikiem PDR. Jest to osoba, która przeszła specjalistyczne szkolenia PDR. Charakteryzuje się wieloetnim doświadczeniem w tym rodzaju napraw. Posługuje się nawyższej jakości narzędziami PDR. Posiada ogromną cierpliwość, precyzję oraz sokoli wzrok wyłapujący najdrobniejsze nieprawidłowe załamanie światła na naprawianym elemencie. Zostań technikiem PDR, zapisz się na szkolenie →

Jakie są zalety usuwania wgnieceń bez lakierowania?
Osoby decydujące się na usunięcie wgnieceń bez lakierowana:

 • oszczędzają pieniądze – tradycyjna naprawa to koszt zakupu uszkodzonego elementu, jego malowania i lakierowania oraz montażu.
 • oszczędzają czas – klienci nie tracą czasu na wyszukiwanie uszkodzonego elementu w internecie, sklepach czy na szrotach. Unikają zastanawiania się czy element będzie pasował do samochodu. Samo usuwanie wgnieceń bez lakierowania trwa również dużo krócej od tradycyjnej naprawy.
 • zachowują oryginalny kształt elementu – nie ma potrzeby zakupu tańszych zamienników uszkodzonych elementów. Naprawa jest prowadzona na oryginalnym, fabrycznym elemencie.
 • zachowują oryginalny lakier na elemencie – nie ma potrzeby lakierowania uszkodzonego elementu. Nie zmienia się grubość powłoki lakierniczej, więc ewentualna kontrola miernikiem lakieru jest nam całkowicie obojętna.
 • samochód nie traci na wartości – zadbany pojazd nie posiadający znamion napraw blacharsko lakierniczych można sprzedać za zdecydowanie wyższą cenę.

Ile kosztuje usuwanie wgnieceń?
Cena usunięcia wgniecenia bez lakierowania jest ustalana indywidualnie oraz zależy od kilku czynników, m.in. od ilości wgnieceń, ich wielkości, ich głębokości, stopnia trudności, nakładu pracy oraz miejsca (i dostępności do niego). Mieści się zazwyczaj w skali od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za jedno wgniecenie. Prześlij zdjęcia uszkodzeń do wyceny →

Jeśli jesteś zainteresowany profesjonalnym usunięciem wgnieceń z karoserii swojego samochodu metodą bez lakierowania. Zapraszamy do kontaktu →


Trafiłeś tutaj ponieważ szukałeś informacji związanych z:

 • PDR (Paintless Dent Repair)
 • SMART (Small and Medium Area Repair Technologies)
 • Usuwanie wgnieceń
 • Wyciąganie wgnieceń
 • Naprawa wgnieceń
 • Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
 • Usuwanie wgnieceń
 • Usuwanie wgnieceń po gradobiciu
 • Metoda PDR