Usuwanie wgnieceń metodą PDR – Jak? Ile? Gdzie? – Podpowiadamy!

Metoda PDR (z ang. Paintless Dent Repair), jest techniką polegającą na naprawie powstałych na powierzchni karoserii wgnieceń, bez konieczność powtórnego lakierowania całego elementu.

zestaw do usuwania wgnieceń

Na czym polega metoda PDR?

Usuwanie wgnieceń na elementach karoserii można realizować na dwa sposoby, zależnie od lokalizacji powstałego uszkodzenia na poszyciu auta. Metoda pierwsza polega na wypychaniu wgniecenia od wewnętrznej strony poszycia nadwozia. W tym celu używa się specjalistycznych narzędzi PDR, potocznie nazywanych lancami lub heblami. Dla laika będą przypominać zwykły stalowy pręt, z jednej strony zakończony rączką, a z drugiej zakrzywioną końcówką z kulą lub płasko. Dla fachowca jest to jednak specjalistyczne narzędzie, dzięki któremu z łatwością jest w stanie wyciągnąć każde wgniecenie.

Drugą metodę, nazywaną z tłumaczenia metodą na klej (z ang. Glue Puller), stosuje się w sytuacji, gdy uszkodzeniu ulega profil zamknięty nadwozia. Przebiega ona w następujący sposób: w miejscu uszkodzenia nakładany jest specjalistyczny klej, w którym następnie zatapiany jest niewielki haczyk. Haczyk ten ma za zadanie być punktem zaczepnym dla bezwładnościowego młotka, który po zastygnięciu kleju zaczepiany jest do haczyka i tym sposobem następuję wyciągnięcie wgniecenia.

Usuwanie wgnieceń bez lakierowania oboma tymi metodami wymaga zastosowania lampy PDR, która odpowiednio naświetlając karoserię, pozwala dostrzec wszystkie niewidoczne dla nieuzbrojonego oka niedoskonałości na poszyciu samochodu.

Zalety metody PDR

Każdy, kto zdecyduje się skorzystać z metody PDR uzyska dzięki temu szereg korzyści:

  • mniejszy koszt – zastosowanie tej metody pozbawia właściciela samochodu konieczności poniesienia kosztów malowania, lakierowania i montażu uszkodzonego elementu, a często wręcz konieczności zakupu całkowicie nowego egzemplarza,
  • oszczędność czasu – decydując się na tę metodę, klient nie musi tracić czasu na poszukiwania nowego elementu, na jego dostawę i ewentualne kłopoty z dopasowaniem go do samochodu,
  • zachowanie oryginalnego lakieru i elementu – każda tak poważna ingerencja w samochód jak zmiana elementu lub jego lakierowanie przekłada się spadek wartości całego samochodu.

Gdzie wykonać naprawę metodą PDR?

Warsztatów specjalizujących się w usuwaniu wgnieceń bez lakierowań stale przybywa na naszym rynku. Jeśli jednak nie chcemy eksperymentować i ryzykować wizytą u niedoświadczonego w tej metodzie fachowca, najlepiej jest skorzystać z usług firmy AUTO-TOM. Jest to firma, która jako jedna w pierwszych w Polsce rozpoczęła świadczenie napraw metodą PDR. Jest to niezwykle wyspecjalizowany warsztat, który oprócz wykonywania napraw, prowadzi również certyfikowane szkolenia PDR na nowych techników.

Metoda PDR można wykonać naprawę każdego rodzaju wgniecenia, od małych wgnieceń powstałych w wyniku uderzenia kasztana lub gradu, po duże szkody wynikłe z parkingowych stłuczek. Jeśli będziesz potrzebował naprawy swojej karoserii, zdecydowanie warto jest rozważyć tę metodę zamiast tradycyjnego lakierowania.

Autor: Tomasz Tomaszewski

Technik i instruktor PDR. W 2008 założył firmę AUTO-TOM. Specjalista w usuwaniu wgnieceń bez lakierowania. Pasjonat polskiej motoryzacji.