Narzędzia PDR

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom kursantów, wprowadziliśmy możliwość zakupu narzędzi do wyciągania, wypychania wgnieceń. Oferujemy narzędzia PDR najwyższej klasy, które nie zawiodą w kluczowym momencie prowadzenia napraw. Wszystkie oferowane zestawy pochodzą z legalnych zagranicznych dystrybucji. Masz możliwość zakupu całego kompletu narzędzi, bądź pojedynczych elementów. Na narzędzia udzielamy gwarancji producenta.

Zobacz nasz katalog z narzędziami do usuwania wgnieceń


Narzędzia do usuwania wgnieceń – wprowadzenie


PDR (Paintless Dent Repair) to międzynarodowo stosowane określenie, oznaczające naprawę uszkodzeń karoserii bez konieczności ponownego lakierowania elementu. Technologia ta pozwala na usuwanie wgnieceń powstałych w poszyciu karoserii za pomocą odpowiednich przyrządów, nazywanych narzędziami PDR. Występują różne ich rodzaje, a każdy z nich przeznaczony jest do przeprowadzania nieco innych napraw.

Przeznaczenie i charakterystyka narzędzi PDR

Narzędzia PDR służą do wypychania wgnieceń po wypukłej stronie uszkodzeń (czyli od wewnątrz), co pozwala na idealne przywrócenie kształtu naprawianej powierzchni. Doświadczony technik PDR jest w stanie zrekonstruować uszkodzony fragment karoserii w 100%. Narzędzia PDR posiadają różną długość, grubość i kształt końcówek – ich dobór uzależniony jest zarówno od kształtu wgniecenia, jak i jego umiejscowienia.

Najczęstsze rodzaje narzędzi PDR

Niektóre narzędzia PDR są wyposażone wymienne wkręcane końcówki (stalowe lub wykonane z tworzywa sztucznego) w formie kul, stożków czy grzybków. W zależności od rodzaju, występują przyrządy o różnym kształcie płetwy i flagi. Niektóre modele wyposażone są w regulowaną rękojeść, która ułatwia realizację napraw. Do pracy na elementach karoserii pozbawionych wzmocnień stosuje się narzędzia, które pracują na zasadzie dźwigni oraz wymagają odpowiedniego podparcia w postaci podwieszonego kółka lub łańcucha. 

Do usuwania wgnieceń w miejscach wzmocnień używane są narzędzia o kształcie płetwy, wsuwane między wzmocnienie oraz zewnętrzne poszycie pojazdu. W tym przypadku możliwa jest naprawa na obszarach tych elementów, które nie posiadają otworów technologicznych pozwalających na wprowadzenie narzędzia. Płetwy dają możliwość wejścia pod wzmocnienie bezpośrednio przy wgnieceniu oraz pracują na zasadzie skręcania. Wyróżnić można także narzędzia PDR do drzwi, umożliwiające usuwanie wgnieceń na zewnętrznym poszyciu drzwi oraz tylnych i przednich błotnikach. Wsuwane są pomiędzy szybę wzmocnioną plastikową osłoną oraz poszycie karoserii odchylone klinem i również pracują na zasadzie skręcania.

Podział narzędzi PDR:

  • końcówka wymienną lub stałą,
  • długość od ok. 13 cm do 187 cm,
  • grubość od ok. 0,2 cm do 4 cm,
  • od braku zagięcia (załamania) do 3 zagięć,
  • rączka wymienna stała,
  • końcówka obła, stożkowa lub płaska.

Podstawowe zestawy

Zestawy narzędzi PDR zwykle składają się z kilkunastu elementów. Przyrządy z wymiennymi końcówkami pozwalają na usuwanie wgnieceń na masce, błotnikach czy dachu, podczas gdy modele o mniejszym przekroju wsunąć można również w drzwi. Możliwość zmiany końcówek pozwala na przejście przez wszystkie etapy naprawy z wykorzystaniem różnych twardości i kształtów. Niektóre narzędzia przystosowane są do pracy skrętnej, na co pozwala ich elastyczność i wąski przekrój. Zestaw może też zawierać stożkowe końcówki, przeznaczone do bardziej zaawansowanych etapów wyciągania wgniecenia.

Materiał

Narzędzia PDR produkowane są ze stali sprężynowej, która wyróżnia się dużą prężnością oraz wysoką wytrzymałością. Cechuję ją dobre tłumienie oraz dobre przejmowanie obciążeń o charakterze udarowym (uderzeniowym). Przy jej wytwarzaniu można zastosować różne dodatki stopowe z pierwiastków krzemu, chromu, wanadu lub manganu, choć podstawowym dodatkiem jest węgiel zazwyczaj o udziale od 0,40% do 1,25%. Większość stali sprężynowych ma również podwyższoną zawartością krzemu, który opóźnia proces utleniania.

Akcesoria

Skuteczny proces usuwania wgnieceń wymaga nie tylko narzędzi PDR ale również innych dodatkowych akcesoriów. Należą do nich specjalistyczne kleje PDR, młotki bezwładnościowe, podbijaki, dźwignie, pullery, czy hotboxy. Podczas wykonywania napraw kluczowe znaczenie ma odpowiednie oświetlenie pozwalające na wyeksponowanie wszystkich wgnieceń i nierówności znajdujących się na powierzchni. Z tego względu konieczne jest zastosowanie specjalnych lamp PDR, wyróżniających się specyficznymi właściwościami świetlnymi.

Narzędzia PDR – podsumowanie

Jeśli planujesz zająć się zawodowo usuwaniem wgnieceń to oprócz rozpoczęcia szkolenia PDR konieczne jest wyposażenie się w podstawowy zestaw narzędzi PDR. Wyzwaniem jest odpowiedni dobór przyrządów, aby pokrył swoim zakresem jak największe spektrum napraw. Tutaj chętnie podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem.

Najczęściej zadawane pytania związane z narzędziami PDR

Poniżej znajdziesz kilka najczęściej zadawanych pytań związanych z narzędziami do usuwania wgnieceń.

Jakie narzędzia PDR kupić?

To proste. Zadzwoń do nas, dobierzemy odpowiedni zestaw dla Ciebie. Dobre narzędzia to podstawa w prawidłowym usuwanie wgnieceń.


Gdzie kupić narzędzia PDR?

Narzędzia warto kupować od sprawdzonych dostawców, którzy mogę zaoferować najlepszy produkt w najniższej cenie.


Czy oferujecie klej do wyciągania wgnieceń?

Tak. Klej jest niezbędny przy wyciąganiu wgnieceń. Dostępny jest w naszym sklepie (link u góry).


Tomasz Tomaszewski

Tomasz Tomaszewski
Doświadczony technik PDR i właściciel AUTO-TOM. Od 2008 roku zawodowo zajmujący się usuwaniem wgnieceń bez lakierowania. Wielokrotny zdobywca czołowych miejsc w międzynarodowych zawodach w wyciąganiu wgnieceń International Automotive Smart Repair Exhibition.

Tomasz Tomaszewski na Facebooku
Strona internetowa