Jak tanio naprawić wgniecenia i wgniecenia twojego samochodu

Jak tanio naprawić wgniecenia i wgniecenia twojego samochodu 2020

Dzięki odpowiednim narzędziom i cierpliwości można naprawić drobne uszkodzenia i zaoszczędzić w ten sposób pieniądze.

Bez względu na to, jak gorliwie dbasz o swój samochód lub ciężarówkę, w każdej chwili, gdy jest ona dostępna publicznie, istnieje ryzyko, że ucierpi na tym wgniecenie lub wgniecenie. Rozproszony kierowca stukający w swój telefon uderza go od tyłu o światło. Nieostrożny parker szczotkuje go na parkingu w sklepie spożywczym. Dzieciak wpada na niego z wózkiem na zakupy. Ktoś otwiera drzwi do twojego samochodu w ciasnym miejscu parkingowym. A może ty… nie, nie pójdziemy tam. Wystarczy powiedzieć, że te bitewne blizny są frustrującym faktem życia auto-własnościowego.

Co możesz zrobić, by zaradzić takim problemom? Istnieje wiele bezlakierowych usług usuwania wgnieceń – niektóre z nich to niezależne firmy, a inne oferowane przez dealerów samochodowych – które mogą naprawić wiele z tych wad powierzchniowych. Ale nie są one tanie. Według listy Angie, zakres cenowy dla profesjonalisty do wydobycia jednego cala wgniecenia z pojazdu jest w przedziale od 50 do 120 dolarów. (Jeden z naszych pracowników, który używał specjalisty od naprawy jamy na swoim samochodzie mówi, że to realistyczny spread kosztów.) Większe wgniecenia mogą kosztować znacznie więcej. I wiedz, że nie wszystkie wgniecenia mogą być doskonale naprawione, nawet przez specjalistę – a jeśli lakier jest porysowany, nie mogą nic z tym zrobić.

Możesz zrobić to sam

Jednakże, jeśli jesteś gotów spróbować, w wielu przypadkach można naprawić wgniecenia samochodu dość skutecznie samodzielnie przy użyciu niektórych niezbyt kosztownych narzędzi do usuwania jamy ustnej.

Ale najpierw musisz ocenić szkody, aby wiedzieć, z czym masz do czynienia. Jak bardzo jest ono złe? Gdzie to jest? Wgniecenie w zderzaku/fasadzie z kompozytu (tworzywa sztucznego), blaszanym błotniku lub drzwiach, aluminiowej osłonie lub pokładzie, a nawet panelu z włókna węglowego? Czy farba jest porysowana? Jak bardzo? Najlepsze metody i narzędzia, których możesz użyć, zależą od tych odpowiedzi. A jeśli masz wątpliwości, zdobądź kilka cytatów od bezlakierowego specjalisty ds. napraw jamy ustnej lub warsztatu blacharskiego, aby dowiedzieć się, co by naliczali i dlaczego.

Kup zestaw do naprawy usuwania wgnieceń

Jeśli wygląda na to, że możliwa jest naprawa typu “zrób to sam”, sugerujemy zakup zestawu do usuwania jamy. Zestawy te zazwyczaj wykorzystują narzędzie typu most (jak pokazano powyżej) z nogami, które rozciągają wgniecenie. Narzędzia te mają otwór w środku części mostowej, wraz z różnymi rozmiarami zaczepów do ciągnięcia. W przypadku większości wgnieceń w środku wgniecenia umieszcza się element ciągnący (zasadniczo przyssawkę na końcu długiej śruby). Niektóre z tych narzędzi do usuwania zagłębień używają gorącego kleju do pewnego zamocowania przyssawki. Następnie umieszcza się na nim mostek ze śrubą przez jej otwór i wyskakuje z wgniecenia, powoli wyciągając pręt i ssawkę na zewnątrz, z dala od wgniecenia. To proste, i często działa.

Eastwood robi to, co wygląda jak doskonałe narzędzie do usuwania wgnieceń. Jest częścią zestawu, który zawiera wszystko, co potrzebne do wykonania pracy za około 60 dolarów, w tym pistolet do gorącego kleju, taki jak ten na zdjęciu poniżej. Eastwood ma również zamieszczone w sieci pomocne filmy wideo pokazujące jak używać tego narzędzia.

Jest jeszcze jedna potencjalnie skuteczna metoda radzenia sobie z większymi wgnieceniami przy użyciu takich narzędzi domowych jak tłok i trochę wody. Oto dobry film demonstracyjny, który pokazuje, jak ta metoda może czasami działać na niektórych rodzajach wgnieceń. Metoda ta może nie wyeliminować całego wgniecenia, a do zakończenia pracy konieczne będzie użycie wysokiej jakości narzędzia do usuwania wgnieceń. Ciężkim faktem jest, że istnieją wgniecenia w panelach metalowych, które po prostu nie mogą być naprawione inaczej niż za pomocą dużego nadwozia wykonanego w zakładzie naprawczym.

Plastikowe elementy mogą być wyrzucane

Jeśli twoje wgniecenie znajduje się na plastikowej powierzchni jak przednia lub tylna osłona zderzaka i możesz dostać się do jego wewnętrznej powierzchni, możesz wylać na nią wrzącą wodę, aby ją zmiękczyć, a następnie wypchnąć wgniecenie od wewnątrz. Jeśli nie możesz dostać się do wgniecenia od wewnątrz, spróbuj użyć suszarki do włosów, aby ogrzać i rozszerzyć zewnętrzną powierzchnię. Aby ta metoda działała, potrzebny będzie dostęp do sprężonego powietrza. Gdy wgniecenie będzie ciepłe, spróbuj spryskać je sprężonym powietrzem, aby szybko je schłodzić i skurczyć materiał, wgniecenie może po prostu wyskoczyć.

Jeśli przeszukasz internet, natkniesz się na wiele innych sposobów naprawiania wgnieceń, ale my mamy co do nich wątpliwości. I nie wszystkie narzędzia do usuwania wgnieceń też nie działają równie dobrze. Zanim kupisz, zrób dokładne badania, tak jak przy każdym zakupie, dostajesz to, za co płacisz.

Cierpliwość jest wymagana

We wszystkich przypadkach, nie spiesz się. Usuwanie wgnieceń to proces wieloetapowy. Pracuj za szybko, ciągnij metal za mocno lub za daleko, a rozciągniesz go w niewłaściwy sposób i będzie on nie do naprawienia – przynajmniej przez Ciebie. Jedna lub więcej z tych metod może zadziałać, aby wyciągnąć lub wypchnąć wgniecenie lub wgniecenie bez inwestowania pieniędzy w profesjonalną naprawę. Jeśli Ci się uda, poklep się po plecach. Jeśli nie, lub jeśli powierzchnia nadal będzie wyglądać wonky lub farba jest uszkodzony, to warto było spróbować. A ty nadal możesz wessać swoją dumę, wyciągnąć portfel i oddać go wyszkolonemu profesjonaliście.