Klej PDR

Metody technologii PDR

Usuwanie wgnieceń metodą PDR odbywa się przy pomocy dwóch metod: wypychania lub wyciągania:

  • Metoda wypychania realizowana jest przy pomocy specjalistycznych narzędzi, które wypychają wgniecenie od wewnętrznej strony poszycia.
  • Druga metoda polegająca na wyciąganiu powstałych wgnieceń nazywana jest często „metodę na klej”, ponieważ do jej realizacji używany jest specjalny klej PDR, w którym zatapia się specjalny haczyk, który z kolei staje się punktem zaczepnym dla bezwładnościowego młotka, za pomocą którego wyciągane jest wgniecenie.

Zainteresowany kupnem kleju PDR od AUTO-TOM? Napisz do nas!


Czym jest klej PDR?


Metoda wyciągania wgnieceń jest doskonałym sposobem na pozbycie się dokuczliwych dla oka wgnieceń na powierzchni karoserii naszego samochodu. Realizowana jest całkowicie bezinwazyjnie, nie wymagane jest lakierowanie danego elementu, ani nawet jego demontaż. Kluczem do poprawnego wykonania tego zabiegu jest specjalny klej do usuwania wgnieceń. Aby móc go użyć, klej PDR podgrzewany jest przy pomocy specjalnego pistoletu, aż do stanu półpłynnego, a następnie nakładany na miejsce wgniecenia.

Kleje PDR są klejami termotopliwymi jednak znacznie różniącymi się swoją charakterystyką od typowych „cywilnych” klejów dostępnych powszechnie w sklepach. Ich podstawową różnicą jest jest większa wytrzymałość i i siła ciągnięcia w kierunku prostopadłym, co doskonale sprawdza się w wyciąganiu wgnieceń. Po wykorzystaniu klej bez trudu można usunąć z karoserii samochodu przy użyciu zmywacza antysilikonowego, bez pozostawienia najmniejszego choćby śladu na powłoce lakierniczej.

Co oprócz kleju?

Aby móc zastosować technikę usuwania wgnieceń bez lakierowania, oprócz specjalistycznego kleju niezbędne do użycia będą:

  • specjalne haczyki, czasem nazywane grzybkami – zatapiane w kleju, stają się elementem dzięki któremu możliwe jest wyciągnięcie wgniecenia. W zależności od umiejscowienia i wielkości wgniecenia, dobierany jest odpowiednie grzybki, które różnią się między sobą wielkością, kształtem i różną elastycznością.specjalne haczyki, czasem nazywane grzybkami – zatapiane w kleju, stają się elementem dzięki któremu możliwe jest wyciągnięcie wgniecenia. W zależności od umiejscowienia i wielkości wgniecenia, dobierany jest odpowiednie grzybki, które różnią się między sobą wielkością, kształtem i różną elastycznością.
  • młotek bezwładnościowy, urządzenie które jest siła sprawczą metody PDR. Poprzez zaczepienie do przygotowanego wcześniej grzybka, umieszczonego na powierzchni kleju, następuje naprawa powstałego wgniecenia. Proces ten jest bardzo delikatny i powinien odbywać się w dużym skupieniu i bez pośpiechu. Metoda PDR i materiały w niej użyte są doskonałym sposobem na usunięcie powstałych w skutek np. gradobicia wgnieceń na lakierze.

Czym są kleje na gorąco (kleje termotopliwe)?

Klej powszechnie kojarzy się z substancją, przy pomocy której można szybko i łatwo naprawić uszkodzone przedmioty. Jak się jednak okazuje, klej może być używany do naprawy rękodzieła, prac montażowych, czy też wyciągania wgnieceń z karoserii samochodów. To ostatnie możliwe jest to jednak w przypadku specjalnego rodzaju kleju PDR, czyli wersji na gorąco. Czym jest taki klej, a także co należy o nim wiedzieć?

Ogólna charakterystyka

Tradycyjne kleje znane są przede wszystkim pod postacią ciekłą. Klej na gorąco znaczącą się od nich różni, ponieważ sprzedawany jest w charakterystycznych pałeczkach, które są bardzo twarde, choć giętkie. Jak przy pomocy kleju w takiej postaci cokolwiek ze sobą połączyć? Niezbędne będzie do tego dodatkowe narzędzie, czyli specjalny pistolet. Po umieszczeniu pałeczki kleju w jego wnętrzu, urządzenie to podgrzewa klej, aż do momentu, gdy stanie się on płynny. Sprawia to, że można nałożyć w żądane miejsce, gdzie po schłodzeniu ponownie stwardnieje, skutecznie łącząc ze sobą dwa materiały.

Przeznaczenie

Zasadne jednak staje się pytanie, jakie jest przeznaczenie takiego kleju? Jak się okazuje, zastosowanie rozpuszczającego się pod wpływem wysokiej temperatury kleju jest naprawdę bardzo szerokie. Oczywiście może on być używany do najbardziej podstawowych domowych zastosowań, czyli do drobnych napraw, czyli np. sklejenie rozbitego talerza czy też wazonu, a także do nieco bardziej poważnych spraw, takich jak prace wykończeniowe i remontowe. Bez problemu można bowiem użyć kleju na gorąco do uszczelniania, podklejania, a także mocowania poszczególnych elementów. Dzięki silnemu wiązaniu jest to klej, który może być stosowany do prac modelarskich, oraz rękodzieła. Wygodna aplikacja sprzyja również wykonywaniu ozdób domowych.

Cechy fizyczne

Żeby jednak móc osiągnąć tak szerokie zastosowanie, klej na gorąco nie może być oferowany tylko w jednej postaci. Trudno by było sobie bowiem wyobrazić, że ta sama wersja byłaby użyta do wykonania uszczelnienia w łazience, oraz do zrobienia misternie wykończonej biżuterii. Żeby to wszystko było możliwe, kleje muszą się od siebie różnić poszczególnymi cechami. Najprościej je podzielić na przeznaczenie, czyli na kleje uniwersalne, kleje przemysłowe, a także modele poliamidowe oraz poliuretanowe. Oczywiście różnica tkwi także w grubości, długości, a nawet kolorze pałeczki klejowej.

Akcesoria do aplikacji

Wiele osób uważa, że używanie kleju na gorąco wymaga posiadania specjalistycznych narzędzi, które nie tylko są drogie, lecz także trudne w użyciu. Nic bardziej mylnego, ponieważ jedyną rzeczą, którą trzeba mieć, jest specjalny pistolet, rozgrzewający klej do temperatury około 200 stopni Celsjusza.

Kolory klejów

Podczas wybierania kleju zauważyć można, że posiada on różne kolory. Czy ma to jakieś znaczenie? To czy wybierze się klej przezroczysty, czarny, czy też mleczny, nie ma większego znaczenia od strony użytkowej. Każdy z nich zachowa się tak samo. Jedyną różnicą jest jedynie sam wygląd oraz strona estetyczna klejonych przedmiotów.

Wpływ na zdrowie

Bardzo zasadne jest pytanie, czy tego typu kleje są bezpieczne. Co prawda opary mogłyby być drażniące dla organizmu, lecz jedynie wtedy, gdyby regularnie przez kilka godzin dziennie je wdychać. W przypadku sporadycznego używania nie będzie to miało żadnych negatywnych skutków.

Usuwanie pozostałości

Choć klej na gorąco uważany jest za bezpieczny, to i w jego przypadku może dojść do wypadku, czyli poplamienia nim np. biurka. Jak w takiej sytuacji usunąć klej na gorąco? Z racji tego, że klej ten podatny jest na temperaturę, najlepiej po prostu go rozgrzać, co ułatwi jego usunięcie. Można to zrobić np. przy pomocy żelazka, delikatnie go przyciskając.

Najczęściej zadawane pytania o klej PDR

Poniżej znajdziesz 3 najczęściej zadawane pytania o klej do usuwania wgnieceń. Kliknij w pytanie, aby rozwinąć odpowiedź.

Jak wygląda klej PDR?

Klej PDR występuje w formie okrągłych lasek o długości kilkudziesięciu centymetrów. Przeznaczony jest do użycia w pistoletach do kleju na gorąco.


Czym różni się klej PDR od klejów termotopliwych?

Każdy klej PDR jest klejem termotopliwym, ale nie każdy klej termotopliwy jest klejem PDR. Aby klej na gorąco był klejem do wyciągania wgnieceń musi posiadać odpowiednią charakterystykę – w dużym uproszczeniu – powinien być mocny, elastyczny i łatwo usuwalny.


Czy można kupić klej PDR od AUTO-TOM?

Tak. Sprzedajemy klej PDR z którego sami od lat korzystamy. Wypróbowaliśmy setki rodzajów klejów zanim znaleźliśmy ten idealny do wyciągania wgnieceń. Teraz i Ty możesz z niego również korzystać.


Tomasz Tomaszewski

Tomasz Tomaszewski
Doświadczony technik PDR i właściciel AUTO-TOM. Od 2008 roku zawodowo zajmujący się usuwaniem wgnieceń bez lakierowania. Wielokrotny zdobywca czołowych miejsc w międzynarodowych zawodach w wyciąganiu wgnieceń International Automotive Smart Repair Exhibition.

Tomasz Tomaszewski na Facebooku
Strona internetowa