Klej PDR

Coraz większa ich liczba korzysta w przypadku popularnych wgniotek, z naprawy wykorzystującej metodę usuwanie wgnieceń bez lakierowania.

Metody technologii PDR

Usuwanie wgnieceń metodą PDR odbywa się przy pomocy dwóch metod: wypychania lub wyciągania:

  • Metoda wypychania realizowana jest przy pomocy specjalistycznych narzędzi, które wypychają wgniecenie od wewnętrznej strony poszycia.
  • Druga metoda polegająca na wyciąganiu powstałych wgnieceń nazywana jest często „metodę na klej”, ponieważ do jej realizacji używany jest specjalny klej PDR, w którym zatapia się specjalny haczyk, który z kolei staje się punktem zaczepnym dla bezwładnościowego młotka, za pomocą którego wyciągane jest wgniecenie.

Czym jest klej PDR?

Metoda wyciągania wgnieceń jest doskonałym sposobem na pozbycie się dokuczliwych dla oka wgnieceń na powierzchni karoserii naszego samochodu. Realizowana jest całkowicie bezinwazyjnie, nie wymagane jest lakierowanie danego elementu, ani nawet jego demontaż. Kluczem do poprawnego wykonania tego zabiegu jest specjalny klej do usuwania wgnieceń. Aby móc go użyć, klej PDR podgrzewany jest przy pomocy specjalnego pistoletu, aż do stanu półpłynnego, a następnie nakładany na miejsce wgniecenia.

Kleje PDR są klejami termotopliwymi jednak znacznie różniącymi się swoją charakterystyką od typowych „cywilnych” klejów dostępnych powszechnie w sklepach. Ich podstawową różnicą jest jest większa wytrzymałość i i siła ciągnięcia w kierunku prostopadłym, co doskonale sprawdza się w wyciąganiu wgnieceń. Po wykorzystaniu klej bez trudu można usunąć z karoserii samochodu przy użyciu zmywacza antysilikonowego, bez pozostawienia najmniejszego choćby śladu na powłoce lakierniczej.

Co oprócz kleju?

Aby móc zastosować technikę usuwania wgnieceń bez lakierowania, oprócz specjalistycznego kleju niezbędne do użycia będą:

  • specjalne haczyki, czasem nazywane grzybkami – zatapiane w kleju, stają się elementem dzięki któremu możliwe jest wyciągnięcie wgniecenia. W zależności od umiejscowienia i wielkości wgniecenia, dobierany jest odpowiednie grzybki, które różnią się między sobą wielkością, kształtem i różną elastycznością.specjalne haczyki, czasem nazywane grzybkami – zatapiane w kleju, stają się elementem dzięki któremu możliwe jest wyciągnięcie wgniecenia. W zależności od umiejscowienia i wielkości wgniecenia, dobierany jest odpowiednie grzybki, które różnią się między sobą wielkością, kształtem i różną elastycznością.
  • młotek bezwładnościowy, urządzenie które jest siła sprawczą metody PDR. Poprzez zaczepienie do przygotowanego wcześniej grzybka, umieszczonego na powierzchni kleju, następuje naprawa powstałego wgniecenia. Proces ten jest bardzo delikatny i powinien odbywać się w dużym skupieniu i bez pośpiechu. Metoda PDR i materiały w niej użyte są doskonałym sposobem na usunięcie powstałych w skutek np. gradobicia wgnieceń na lakierze.